გაკვეთილის გეგმის მოკლე აღწერა
საგანი მათემატიკა
კლასი V
1. სახელი და გვარი
|
სოფო პაპკიაური
|
||||||
2.თემის სახელწოდება
|
სამკუთხედი
|
||||||
3.გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
|
·
მოსწავლეები გაეცნობიან
მათთვის ისედაც ნაცნობ ფიგურას უფრო ღრმა ცოდნის შეძენის მიზნით.კერძოდ,სამკუთხედების
სახეობებს კუთხეებისა და გვერდების მიხედვით და შეძლებენ მათ კლასიფიკაციას.
·
გაიაზრებენ და სავარჯიშოების
ამოხსნისას გამოიყენებენ სამკუთხედის შიგა კუთხეების შესახებ დებულებას.
·
შეძლებენსამკუთხედების
შესახებდასმული პრობლემების გადაჭრას ახალი ხედვით.
·
მოსწავლეები განიმტკიცებენ
მოსმენის კულტურას და შეძლებენ ადეკვატური პასუხების გაცემას; შეძლებენ სხვისი ნათქვამის
გააზრებას.
|
||||||
4.სწავლის შედეგები
|
მათ.V.7. მოსწავლეს შეუძლია გეომეთრიული ფიგურის ამოცნობა, აღწერა და გამოსახვა.
მათ.V.8 მოსწავლეს შეუძლია ფიგურებს შორის და ფიგურის ელემესტებს შორის
მიმართებების დადგენა
ახდენს სამკუთხედის კლასიფიკაციას მისი კუთხეების მიხედვით
(ბლაგვკუთხა, მართკუთხა,
მახვილკუთხა);
|
||||||
5.წინა ცოდნა
|
მოსწავლეებმა უნდა იცოდნენ :
მონაკვეთის , კუთხის, მრავალკუთხედის, სამკუთხედის განმარტებები და ჰქონდეთელემენტარული
წარმოდგენა მათ შესახებ.
|
||||||
6.მიმდინარეობა
(აქტივობა და დრო)
|
პირველი ფაზა - გამოწვევა
მოთელვა : კითხვა - პასუხის რეჟიმში აუცილებელია წინარე ცოდნის შემოწმება.
დასასმელი კითხვები :
·
რას ეწოდება მონაკვეთი
?
·
რა არის კუთხე ?
·
როგორი სახის კუთხეები
ვიცით მათი გრადუსული ზომების მიხედვით?
·
რა არის მრავალკუთხედი?
·
რა არის სამკუთხედი?(
მოსწავლის სავარაუდო პასუხი : სამი მონაკვეთით შემოსაზღვრული გეომეტრიული ფიგურა
)
თან დაფაზე მიმდინარეობს
შესაბამისი ნახაზების შესრულება
5 წთ.
მეორა ფაზა _ შინაარსის რეალიზება
ვიწყებთ ამ სამი მონაკვეთის შედარების შესაძლო ვარიანტების განხილვას.
1)სამივე მონაკვეთი ტოლია_
ტოლგვერდა სამკუთხედი ( შესაბამისი ნახაზი
)
2)მხოლოდ ორი მათგანია
ტოლი _ ტოლფერდა სამკუთხედი (შესაბამისი ნახაზი და გვერდების სახელწოდებების მითითება
)
3)სამივე მონაკვეთის სიგრძე
განსხვავებულია _სხვადასხვაგვერდა სამკუთხედი. ( შესაბამისი ნახაზი )
5 წთ.
მოსწავლეებს შევთავაზებთამოხსნან შემდეგი სავარჯიშოები სახელმძღვანელოდან
გვ 83 # 3 გვ
84 #12, 13, 16
მოცემული სავარჯიშოების განხილვა და შესაბამისი დასკვნების გაკეთება
მოხდება კითხვა-ფასუხის რეჟიმში.
7 წთ.
ამის შემდეგ მოსწავლეებს მივახვედრებთ ( კითხვები : გვერდების გარდა სამკუთხედს აქვს
... მოსწავლის სავარაუდო პასუხი _ კუთხეები.
ამითომ გვერდების გარდა სამკუთხედების განასხვავება კიდევ რის მიხედვით იქნება შესაძლებელი
? მოსწავლის სავარაუდო პასუხი_ კუთხეების. )რომ გვერდების გარდა სამკუთხედებს განასხვავებენ
კუთხეების მიხედვითაც.
1)სამივე კუთხე მახვილია
- მახვილკუთხა სამკუთხედი
2) ერთი კუთხე მართია
-მართკუთხა სამკუთხედი
3) ერთი კუთხე ბლაგვია
- ბლაგვკუთხა სამკუთხედი.
შევასრულებ შესაბამის ნახაზებს დაფაზე, სადაც მითითებული იქნება კონკრეთული
გრადუსული ზომები.
ბავშვებს ვთხოვ შეამოწმონ მოცემულ სამკუთხედში კუთხეების ჯამი.
ამის შემდეგ ვეთყვი რომ ნებისმიერ სამკუთხედში შიგა კუთხეების ჯამი არის
180
მოსწავლეებს შევთავაზებ ამოხსნან შემდეგი სავარჯიშოები სახელმძღვანელოდან
გვ 83 # 1, 6 გვ 84 #
17
მოცემული სავარჯიშოების განხილვა და შესაბამისი დასკვნების გაკეთება
მოხდება კითხვა - პასუხის რეჟიმში.
8 წთ
ამის შემდეგ მოსწავლეებს შევთავაზებ წყვილებში მუშაობის რეჟიმში მოიფიქრონ
და დაწერონ ასეთ კითხვებზე პასუხი :
·
შეძლება თუ არა სამკუთხედს ორი მართი კუთხე ჰქონდეს ?
·
შეიძლება თუ არა სამკუთხედის ერთი კუთხე მართი კუთხე იკოს მეორე _ ბლაგვი
?
მუშაობის დასრულების შემდეგ 2 წყვილი გააკეთებს შესაბამის პრეზენტაციას.
5 წთ.
სამკუთხედის კლასიფიკაცია _ ჯაჭვი
5 წთ.
საშინაო დავალება :
სავარჯიშოები სახელმძღვანელოდან
·
გვ
86 # 1, #2
გვ
87 #3_13
გვ
86 მოისაზრე #1
·
სახლში ფერად ფურცლებზე
გამოჭრან თითო -თითო მართკუთხა,ბლაგვკუთხა, მახვილკუთხა სამკუთხედი.
3 წთ.
შესაბამისი კითხვარების
დარიგება,რომლებსაც გაკვეთილზე შეავსებენ მოსწავლეები.მათი განხილვა დაიგეგმება მომდევნო
გაკვეთილზე.
კითხვარების
ნიმუში
რა დამამახსოვრდა კლასის
დატვების შემდეგ
სახელი და გვარი ---------------------------------------
კლასი-----------------------------------------------------
გაკვეთილის თემა ---------------------------------------
თარიღი ----------------------------------------------------
![]()
7 წთ
|
||||||
7.შეფასება
|
შესაბამისი რუბლიკის მიხედვით
|
||||||
8. რესურსები
|
გაკვეთილის
გეგმის / სქემა
გაკვეთილის
მთავარი თემა
|
მრავალკუთხეები
|
|||
სწავლების
საფეხური
|
V კლასი
|
|||
მოსწავლეთა
პროფილი
|
31 მოსწავლე
|
|||
გაკვეთილის
მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
||||
გაკვეთილის
მიზნები და შედეგები.
|
მოსწავლეები
დაეუფლებიან,შეძლებენ ფიგურებს შორის მრავალკუთხედების ამოცნობას,მისი ელემენტების
დასახელებას და დათვლას.კუთხის რაოდენობის
მიხედვით მრავალკუთხედების დასახელებას.მრავალკუთხედის პერიმეტრის გამოთვლას.
მათ. V.7. მოსწავლეს შეუძლია გეომეტრიული ფიგურების ამოცნობა, აღწერა და გამოსახვა.
მათ.
V.8. მოსწავლეს შეუძლია ფიგურებს შორის და ფიგურის ელემენტებს შორის მიმართებების
დადგენა.
|
|||
წინასწარი
ცოდნა
|
მოსწავლეებმა
იციან ელემენტარული გეომეტრიული ფიგურები
|
|||
შეფასების
საგანი და პროცედურები
|
შესრულებული
სამუშაოს შესაბამისად.გაკვეთილზე ჩართულობის მიხედვით.
|
|||
სასწავლო
მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
წიგნი
,რვეული ,ცარცი, ფიგურები.
|
|||
გაკვეთილის
მსვლელობა
|
I ფაზა-გამოწვევა.
![]()
ბავშვები შეძლებენდამოუკიდებლად განიხილონ რომლებია
მრავალკუთხედები და რომელი არა. 5 წთ.
II ფაზა- შინაარსის
რეალიზება :
მრავალკუთხედების
ცნების განსაზღვრაში მოსწავლეებს ხელს შეუწყობს წაროდგენილი გეომეტრიული ფიგურები,
რომლების არ არიან მრავალკუთხედები . 5წთ.
შესაბამისი
დასკვნების გაკეთების შემდეგ დაფაზე განვიხილავთ მაგალითებს # 9 # 10 #12 15წთ.
პრავალკუთხედის
პერიმეტრის გამოთვლა #11 # 14 10 წთ.
III ფაზა - რეფლექსია.
დისკუსია:
ჩამოვაყალიბებთ ბავშვებთან ერთად მრავალკუთხედის ცნებას და შევაჯამებთ რომელი ფიგურებია
მრავალკუთხედი და რომელი არა .
·
დავალების
მიცემა 3 წთ.
|
გაკვეთილის გეგმის მოკლე
აღწერა
საგანი მათემატიკა
კლასი VII
1.სახელი და გვარი
|
სოფიო პაპკიაური
|
||||||||||||||||||
2.თემის სახელწოდება
|
რაციონალური რიცხვების გამრავლება -გაყოფა
|
||||||||||||||||||
3. გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები
|
·
დაეუფლებიან რაციონალურ რიცხვებზე მოქმედებების შესრულების
ხერხებს. კერძოდ გამრავლება_გაყოფის მოქმედებების შესრულება რაციონალურ რიცხვებზე,
მოქმედებების შეუსრულებლად რამდენიმე რიცხვის ნამრავლის ნიშნის დადგენა,ლუწი და კენტი
ხარისხების ნიშნების განსაზღვრა.
·
გაიფართოვებენ დასახელებული ამოცანის ამოხსნის შესაძლებლობებს.
·
მონაწილეობას მიიღებენ საკლასო დისკუსიაში
|
||||||||||||||||||
4.სწავლის შედეგები
|
VII.2.
მოსწავლეს შეუძლია რაციონალურ რიცხვებზე მოქმედებების სხვადასხვა ხერხით
შესრულება ;
VII.3.
მოსწავლეს შეუძლია რაციონალურ რიცხვებზე მოქმედებათა შედეგის შეფასება.
|
||||||||||||||||||
5.მიმდინარეობა
( აქტრივობა და დრო)
|
პირველი ფაზა- გამოწვევა
მოთელვა: კითხვა-პასუხის რეჟიმში აუცილებელია წინარე ცოდნის შემოწმება.
დასამელი კითხვები: რას ეწოდება რაციონალური რიცხვები?
როგორ ჩაიწერება რაციონალურ
რიცხვთა სიმრავლე?
3წთ.
პრაქტიკული მაგალითის განხილვა.ერთ -ერთი ფირმის მიერ ექვსი წლის განმავლობაში
მიღებული მოგება-წაგება დოლარებში.
განვიხილავთ მოცემულ ცხრილს, გავაანალიზებთ მოცემულ ინფორმაციას.
5წთ
მეორე ფაზა_ შინაარსის რეალიზება
მიღებული მაგალითებიდან გავაკეთებთ დასკვნას,თუ როგორი რიცხვი მიღება
სხვადასხვანიშნა რიცხვების გამრავლებისას.სრულდება თუ არა გამრავლების გადანაცვლებადობის
კანონი.
2წთ.
მოსწავლეებს შევთავაზებთ წყვილებში მუშაობის რეჟიმში განიხილონ უარყოფით
რიცხვის 0_ზე გამრავლება
2წთ.
შესაბამისი დასკვნის გაკეთების შემდეგ დაფაზე განვიხილავთ ერთნაირნიშნიანი
და სხვადასხვანიშნიანი რიცხვების გამრავლება-გაყოფის
მაგალითებს და გავაკეთებთ შესაბამის დასკვნებს.
10წთ.
ცხრილის შევსება ( გვ 207 #1) წყვილებში
3წთ
შევსებული ცხრილის დისკუსიის რეჟიმში განხილვა 3წთ
„გამოტოვებული ადგილების შევსება“ და დისკუსიის რეჟიმში განხილვა
10წთ
მესამე ფაზა_ რეფლექსია
დისკუსია: ჩამოვაყალიბებთ რაციონალური რიცხვების გამრავლებისა და გაყოფის
წესებს.
4წთ
საშინაო დავალება:
·
რამდენიმე რიცხვის ნამრავლის ნიშნის დადგენა,ლუწი
და კენტი ხარისხების ნიშნების განსაზღვრა .( მათ მოუწევთ ყურადღება გაამახვილონ შესაბამისი
პარაგრაფი სახელმძღვანელოდან IV
თვი ,პ.6)
·
შესაბამისი სავარჯიშოები სახელმძღვანელოდან.
5წთ.
|
No comments:
Post a Comment